Groty Mechowskie

Rewa

Atrakcje Turystyczne

Groty Mechowskie - Jaskinie

Groty Mechowskie stanowią unikalną formę przyrodniczą, są to jedyne tego typu jaskinie w Polsce i Europie Północnej. Stanowią cenny pomnik przyrody, który znajduje się w rejestrze obiektów prawnie chronionych. Atrakcja jest niewielka, ale ciekawa. Powstała podczas ostatniego zlodowacenia.

W Mechowie znajdziemy rzadkie w Polsce jaskinie z piaskowca zwane Grotami Mechowskimi. Cała struktura jaskiń została ukształtowana przez działanie wody, która erodowała miękki materiał, pozostawiając kolumny z piaskowca i rzeźbiąc w nich imponujące kształty. Jaskinie te składają się z gruboziarnistych piaskowców i zlepieńców połączonych ze spoiwem kalcytowym, pochodzących z okresu zlodowacenia bałtyckiego. Występujące w Grotach Mechowskich formy naciekowe, niewielkie stalaktyty, żebra i polewy, ze względu na unikatowy charakter, zostały objęte ochroną rezerwatową i od 1955 roku stanowią pomnik przyrody nieożywionej.

groty-mechowskie-cena-atrakcje.jpg

Czym są Groty Mechowskie?

Jaskinia składa się z warstw piaskowca połączonych z lepiszczem wapiennym, zarówno na stropie, jak i na ścianach. Posiada ona dwa wejścia, dlatego jest znana jako Groty Mechowskie zamiast Grota Mechowska. Dwa wejścia są dużym ułatwieniem dla turystów, gdyż zwiedzający nie muszą cofać się do głównego wejścia, tylko odbyć wycieczkę jednym wejściem i wyjść drugim. Korytarze są kręte i niskie (w najwyższym miejscu około 2 metry). Miejscami trzeba się schylać. Groty Mechowskie słyną z bycia jednym z najkrótszych szlaków turystycznych w Polsce. Dla niektórych jest to zaletą, ponieważ nie trzeba poświęcać dużo czasu na zwiedzanie, a dla innych wadą, ponieważ trasa jest zbyt krótka. Trasa ta ma obecnie tylko 61 metrów. Mimo to turyści są zachwyceni labiryntem tworzącym się między wąskimi kolumnami. Oprócz stalaktytów, w grotach można znaleźć inne geologiczne formy, takie jak żebra i polewy, które są równie ciekawe. Niektóre formy przybierają czerwoną barwę, co spowodowane jest obecnością związków żelaza rozpuszczonych w wodzie. Część groty jest oświetlona, co zapewnia bezpieczeństwo zwiedzającym.

Groty Mechowskie to jedna z największych unikalnych form przyrodniczych Niżu Polskiego, a nawet Niżu Europejskiego. Jest to rzadki przykład form krasowych, które powstały w osadach wodnolodowcowych z najmłodszego zlodowacenia.

Wypoczynek w Najlepszym Wydaniu

Zyskaj Jeszcze Więcej

Pobudź wyobraźnię i zaplanuj niezapomniane chwile

Komfort

Odkryj zupełnie nową jakość wypoczynku, którą zapewnisz sobie i swoim bliskim

Zdrowie

Śpij krócej i budź się w pełni sił. To jest miejsce Dla Ciebie

Styl

Pozwól sobie na odrobinę luksusu połączonego z wyraźnie odczuwalną wygodą

Energia

Odkryjesz na nowo żywą radość i spontaniczność

Natura

Czerp z uzdrawiającej mocy natury w otoczeniu Parków Narodowych

Relaks

Stres, pęd, codzienność. Odpręż się… trafiłeś we właściwe miejsce!