You are currently viewing Zbudują nową Plażę w Rewie
Poszerzanie plaży w Rewie. Plaża w rewie poszerzona do 50m. Nowa plaża w Rewie.

Zbudują nową Plażę w Rewie

Nowa Plaża w Rewie jeszcze przed wakacjami? Poszerzanie plaży w Rewie.

W drugiej połowie maja bieżącego roku, rozpoczną się prace przygotowawcze do poszerzenia plaży w Rewie. Poszerzany ma zostać odcinek od Cypla Redłowskiego do mola. Co ważne poszerzenie plaży ma zostać ukończone jeszcze przed wakacjami, także tą zupełnie nową atrakcją w Rewie będziemy mogli cieszyć się jeszcze w tym sezonie wakacyjnym. Ponadto, w planach jest budowa całkiem nowej plaży, kierującej się w stronę Rezerwatu Przyrody Beka.

Nowa plaża w Rewie. Poszerzanie plaży w Rewie. Do 50m nowa plaża.
Poszerzanie plaży w Rewie. Plaża w rewie poszerzona do 50m. Nowa plaża w Rewie.

Planowo prace refulacyjne czyli poszerzenia plaży mają przebiegać w okresie od 1 do 15 czerwca. Plaża w wyniku tych działań ma mieć docelowo od 45 do 50 metrów. Do poszerzenia plaży zostanie użyty piasek pochodzący z dna Bałtyku. Umożliwi to specjalna pogłębiarka, która wybierając piasek z dna morza sukcesywnie będzie kładła coraz to nowsze połacie nowej plaży. Prace będą prowadzone przez całą dobę, bez przerw. W czasie prac, pogłębiarka będzie generowała minimalny hałas, a zadaniem wykonawcy będzie zorganizowanie działań tak, aby pracujący sprzęt lądowy na plaży generował jak najmniej hałasu i minimalizował uciążliwości dla plażowiczów.

W trakcie prac, na plaży zostanie zamontowany rurociąg, a nad nim zostaną zainstalowane trzy przejścia, co około 200 metrów, umożliwiające bezpieczne przedostanie się plażowiczów na drugą stronę rurociągu do morza. Planowo ukończenie prac ma nastąpić w połowie czerwca, gdzie cały odcinek plaży powinien być już zakończony.

Po skutecznym poszerzeniu plaży na odcinku od Cypla Rewskiego do mola wdrożony zostanie plan stworzenia zupełnie nowej plaży na odcinku od mola w kierunku Rezerwatu Przyrody Beka. Prace na tym odcinku plaży powinny zakończyć się w połowie lipca. Po ich zakończeniu cały odcinek plaży od Cypla Rewskiego w kierunku Rezerwatu Przyrody Beka powinien być gotowy do użytku.

W jakim celu wykonuje się Refulację?

Refulacja, czyli sztuczne powiększenie plaży, ma wiele korzyści, m.in. zwiększa ochronę brzegu przed erozją. Szeroka i wysoka plaża zapobiega rozbijaniu się fal morskich o brzeg, chroniąc tym samym zabudowania i infrastrukturę. Dodatkowo, poszerzenie i podwyższenie plaży poprawia jej walory turystyczne.

W miejscowości Rewa specjaliści planują zwiększyć ochronę przeciwpowodziową poprzez podniesienie poziomu plaży do wysokości powyżej 2 metrów na odcinku od molo w kierunku Zatoki Puckiej. Prace refulacyjne będą realizowane w ramach modernizacji toru podejściowego do Portu Gdynia, podobnie jak na plażach w Babich Dołach i Mechelinkach. Projekt zakłada modernizację toru podejściowego w takim stopniu by do gdyńskiego portu miały możliwość zawijać statki o długości do 400 metrów. W obecnych warunkach do gdyńskiego portu mogą wpływać statki o zanurzeniu 13 metrów oraz długości do 340 metrów. Prace te mają za zadanie znacząco poprawić te parametry, zwiększyć możliwości przeładunkowe oraz podnieść atrakcyjność Portu.

Dodaj komentarz